You are here
Home > Bez kategorii > Ramowy kalendarz na 2019 rok

Ramowy kalendarz na 2019 rok

Kalendarz rozgrywek 2019

 

Po zmianach roczników (dostosowaniu ich do wymogów BWF i BEC) oraz po zmianie systemu rozgrywek (na rok kalendarzowy) rok obecny (2018) jest pierwszym granym według nowych założeń.

Po wysłuchaniu uwag środowiska trenerskiego (Rady Trenerów) Zarząd zatwierdził Kalendarz Imprez na 2019 rok, jednocześnie będący Ramowym Kalendarzem Imprez w latach 2019 – 2022.

Najważniejszą imprezą w 2019 r. będą Mistrzostwa Świata Seniorów w Katowicach, które odbędą się w terminie 2-11 sierpnia. W okresie tym, oraz w okresie poprzedzającym, należy liczyć się z dużą ilością imprez towarzyszących dla różnych grup wiekowych.

Nieco wcześniej, bo pod koniec czerwca w Łodzi odbędą się Akademickie Mistrzostwa Europy.

Wakacje zaś zakończone zostaną Mistrzostwami Europy Juniorów Młodszych (U-17). W tym przypadku organizator nie został jeszcze ustalony.

W Kalendarzu Imprez na 2019 r. widnieje aż pięć imprez międzynarodowych, wszystkie posiadające lokalnego organizatora i gospodarza:

Polish Open zorganizowany zostanie 28-31 marca w Częstochowie

Polish International: 19-22 września w Bieruniu

Victor Polish Junior: 17-20 stycznia w Przemyślu

Polish Junior U-17:  International 15-17 marca w Pszczynie oraz Open 24-26 maja w Głubczycach.

 

Znany również jest organizator Indywidualnych Mistrzostw Polski, które odbędą się w pierwszy weekend lutego w Gnieźnie. Będzie to znakomite włączenie się w obchody 100-lecia Powstania Wielkopolskiego.

W Kalendarzu znajdziecie Państwo terminy pozostałych mistrzostw Polski. Może być tu zaskoczenie z uwagi na rozbicie Indywidualnych Mistrzostw Polski Juniorów i Młodzieżowców na dwie osobne imprezy. Jest to spowodowane coraz większą obsadą tychże imprez oraz chęcią podniesienia ich znaczenia. Ponadto pojedynczą imprezę może organizować podmiot mający 4 korty. Ponadto wprowadzono Drużynowe Mistrzostwa Polski Młodzieżowców. To efekt wielu rozmów z trenerami zarówno z Polski, jak i Europy. Za takimi rozgrywkami optował także śp. Stefan Pawlukiewicz. Warto więc spróbować je wdrażać. Zwłaszcza, że zapis regulaminowy w rozgrywkach drużynowych będzie brzmiał, iż 50% zawodników musi być z danej kategorii wiekowej, a młodsi mogą ją uzupełniać.

Rozgrywki międzywojewódzkie zostały utrzymane w ostatnich tygodniach sierpnia. W roku 2019 będą one rozgrywane w wersji drużyn mieszanych, podczas gdy klubowe w wersji jednopłciowej.

Z uwagi na fakt rozgrywania IMP w danych kategoriach w drugim półroczu (młodzieżowców i juniorów w październiku, z uwagi na punktację do współzawodnictwa sportowego), rozgrywki drużynowe zostały przeniesione na pierwsze półrocze. Wyjątkiem są tutaj juniorzy młodsi. Termin OOM nie zależy od Związku, więc drużynowe zostaną rozegrane jesienią.

Wobec znacznego zainteresowania rozgrywkami ligowymi postanowiono utrzymać je w dotychczasowej formie. Jednocześnie postanowiono mocniej wprowadzić rozgrywki pod nazwą Grand Prix Polski w formule open. Mogą w niej startować zawodnicy ze wszystkich kategorii wiekowych. Założono 4 turnieje kwalifikacyjne i Turniej Masters. Gdyby tak się stało, że byliby organizatorzy zainteresowani wejściem w ten cykl, to liczbę turniejów kwalifikacyjnych w roku 2019 można zwiększyć do 6.

Turniej Masters to po 6 najlepszych singlistów i singlistek oraz po 4 pary deblowe oraz mikstowe z pulą nagród 20 000 zł. Kwestia nagród finansowych w turniejach kwalifikacyjnych zostanie dopracowana w rozmowach z potencjalnymi organizatorami.

Wprowadzenie rozgrywek w formule open, przy znaczącym wsparciu Związku ma za zadanie utrzymywać chęć współzawodnictwa dla osób kończących wiek juniora. Jednocześnie będzie to system weryfikacji dla zawodników udających się na zawody międzynarodowe, a także miejsce spotkań juniorów młodszych i juniorów z młodzieżowcami i elitą.

Mamy nadzieję, że uda nam się doprowadzić w 2019 r. do powstania rozgrywek o Puchar Polski. Wdrożenie pełnego systemu dla elity (młodzieżowców) zapewniałoby im możliwość przynajmniej 10 startów na zawodach krajowych (5 startów w lidze, IMP, 4 GPP, Puchar Polski – w przypadku prezentowania wysokiej formy i umiejętności byłyby to jeszcze: finał ligi, Turniej Masters i dwa turnieje międzynarodowe na terenie kraju).

Pozostałe rozgrywki praktycznie nie ulegają zmianie. Turnieje Grand Prix Polski nie będą łączone z innymi kategoriami, chociaż nie wyklucza się organizacji przy okazji turniejów regionalnych i lokalnych, pod jednym warunkiem – że GPP musi się odbywać w ciągu dwóch dni (sobota/niedziela).

Turnieje Open Grand Prix i turnieje kwalifikacyjne – tutaj organizatorzy mają pełne pole do popisu, zarówno gdy chodzi o system rozgrywek, jak i to, czy dany zawodnik gra 2 czy 3 gry.

Zapraszamy do składania wniosków w konkursach, które w przyszłym tygodniu pojawią się na witrynie Związku.

Marek Zawadka

Top